Sezóna 2020 je za námi a s ní i Mistrovství České republiky v přespolním běhu, které proběhlo 12. a 13. prosince v Běchovicích. Pro řadu běžců se MČR v krosu stalo vrcholem podzimní části sezóny a na startu se tak sešla silná konkurence včetně několika našich závodníků. A nevedli si vůbec špatně.

Dva závodní dny nabité k prasknutí…

Uplynulou závodní sezónu výrazně poznamenala nevyzpytatelná epidemiologická situace, která nekomplikovala pouze pořádání závodů, ale také trénink a přípravu atletů na ně. O to větší radost nám všem udělalo rozhodnutí Českého atletického svazu, že odložené MČR v krosu nakonec proběhne. I když za přísných hygienických podmínek a ve dvou hektických dnech, ve kterých se na krosové trati musí prostřídat všechny věkové kategorie.

Zázemí závodu | Foto: Martin Wawryczek, ČAS

Před organizátory MČR musíme smeknout, neboť se jim i přes nepříznivou a den ode dne se zhoršující epidemiologickou situaci podařilo připravit velmi důstojné zakončení závodní sezóny. Zázemí závodu bylo promyšlené a vyhovující vládním nařízením, organizace závodu šlapala jako na drátkách, prostoje minimální, časový pořad téměř na vteřinu přesný. No a trať v běchovickém parku Xeverovský háj byla také, podle našeho názoru, skvěle připravená. Dvoukilometrový okruh vedl po loukách či parkových cestách a nabídl takřka vše, co byste od mistrovského závodu očekávali – táhlé stoupání v úvodu okruhu, krátké prudké seběhy a výběhy v prostřední části, nebo rychlé klikatící se rovinky před samotným doběhem do cíle. To vše museli závodníci absolvovat v poměrně měkkém travnatém terénu, který s každým krokem ubíral síly. Trať byla běhavá a náročná zároveň, takže připravenost všech závodníků prověřila více než dostatečně.

Láďa Kučera vybojoval TOP 10

Jako první se na startovní čáru postavili muži vytrvalci, na které čekalo pět náročných dvoukilometrových okruhů. I přes několik chybějící favoritů se na startu sešla silná konkurence, která slibovala zajímavý závod a vyrovnané souboje o cenné kovy. Mezi hlavní favority se řadili především Jiří Homoláč, Jáchym Kovář a Viktor Šinágl, ale překvapit mohli také Vladimír Marčík, René Sasyn, nebo třeba i náš Ladislav Kučera.

Láďa Kučera bojuje o TOP 10 | Foto: Martin Wawryczek, ČAS

Závod vytrvalců začal podle očekávání, v první skupince se usadili hlavní favorité, kteří udávali tempo. S přibývajícími kilometry se startovní pole roztrhalo do několika skupinek, přičemž tu první tvořili Homoláč s Kovářem, další pak s odstupem několika vteřin Marčík, Šinágl a Sasyn. Za nimi pak běželi osamoceni Michal Stanovský, Geron Steward a na 8. místě pak Láďa Kučera, kterému hlavně úvod závodu vyšel na výbornou. Láďa běžel vyrovnaně, držel si své tempo i několikavteřinový odstup od dotírajících soupeřů. Bohužel v posledních kilometrech se projevila náročnost travnatého okruhu a Láďovi začaly pomalu docházet síly. To nakonec vyústilo k posunu na 9. místo, na kterém v čase 34:52 doběhl až do cíle. V závodě zvítězil Jiří Homoláč, druhé místo obsadil Jáchym Kovář a pro bronz si doběhl Vladimír Marčík.

Adéla 8. v nabitém závodě žen

Čtyři kola a 8 km celkem čekaly na náročném okruhu na ženy, které se na MČR představily jako druhé v pořadí. Na rozdíl od závodu vytrvalců mezi ženami nechyběly takřka žádné favoritky (až na Moiru Stewartovou), takže Adéla Stránská, která v tomto závodě hájila naše barvy, měla o zábavu postaráno. Očekával se velmi vyrovnaný závod a běžecké souboje až do cílové rovinky.

Adéla na vrcholu úvodního stoupání | Foto: Martin Wawryczek, ČAS

Závod žen začal opatrněji, než v případě mužů vytrvalců, v podstatě celá první dvě kola běžely všechny favoritky pohromadě v jedné větší skupince o cca dvanácti běžkyních. Na čele se usadila Tereza Hrochová, která udávala tempo, jejími stíny se staly Pavla Matyášová Schorná a Simona Vrzalová. Velmi dobře běžela také Tereza Novotná s Bárou Stýblovou, za kterými se společně s několikanásobnou mistryní republiky v krosu Lucií Sekanovou držela Adéla Stránská. V úvodu třetího kola čelo závodu přiostřilo tempo a skupina se začala trhat do menších skupinek po dvou až třech závodnicích. Adéla se snažila na zvyšující se tempo reagovat, ale protože se jí čelo závodu vzdálilo a Lucie Sekanová nedokázala nastavené tempo akceptovat, běžela osamoceně na 8. pozici až do cíle. Cílem proběhla v čase 30:32 a za vítězkou, kterou se stala Tereza Hrochová, zaostala pouhou minutu. Na druhém místě skončila Simona Vrzalová, které ve finiši porazila vrchařku Pavlu Matyášovou Schornou (3. místo).

Nejlepší umístění na MČR „zařídila“ Rózálie Vetchá

Na nejlepší umístění našeho atleta na MČR jsme si museli počkat do neděle, kdy na řadu přišly dětské a mládežnické kategorie. V závodě mladších žákyň se představily dvě naše „želízka“ a to Johanka Borková a Rozálie Vetchá. Obě děvčata se díky svým kvalitním výkonům a postavení v průběžných atletických tabulkách dostaly do běhu „A“, který byl na pořadu dne jako druhý v pořadí hned po běhu „B“. Holky tak měly drobnou výhodu nejen v pravděpodobně rychlejším běhu, ale také v tom, že znaly časy závodnic z běhu „B“ a mohly tak odtušit, jak je/bude závod náročný a případně jaký čas je potřeba na kvalitní umístění.

Odstartováno bylo přesně v 9:50 hod. a skupina 43 závodnic vyrazila popasovat se s náročným okruhem. Naše holky rozběhly závod s rozumem, Róza se držela na dostřel čela závodu někde okolo 12. – 15. místa, Johanka bojovala o několik pozic dále. Početná skupinka běžkyň se držela pospolu až do prvního stoupání, kde se začala pomalu ale jistě trhat na menší skupiny. Na cca prvním kilometru byla Róza na 6. místě, Johanka se držela okolo pěkné 25. pozice. Obě děvčata bojovaly jako lvice, zvláště pak v posledních stovkách metrů závodu, kde mírně klesající profil tratě nabízel prostor ke zrychlení a k delšímu finiši.

Start mladších žákyň – běh A | Foto: Martin Wawryczek, ČAS

Jako první z naší dvojice závodnic vběhla do cílové rovinky Rozálie, která bojovala o 6. místo „rameno na rameno“ se závodnicí z Atletického klubu Emila Zátopka z Kopřivnice a současně také o další pozici virtuálně s vítězkou z předcházejícího běhu „B“. Sil bohužel nezbylo mnoho, takže nakonec Rozálie oba tyto mini souboje „prohrála“ a celkově se s časem 7:45 umístila na skvělém 7. místě. Radost z umístění byla velká, protože být sedmá v republice už něco znamená. Johanka finišovala jako druhá v pořadí a protože jí na závěr závodu nějaké síly přeci jen zbyly, své konečné umístění si v dlouhém finiši o pár pozic vylepšila. Johanka obsadila 22. místo s časem 8:15.

Mladší žáci v těžké konkurenci na 45. a 50. místě

V závodě mladších žáků se na startovní čáru běhu „B“ postavili Marek Řehák s Maximem Hanikem, na které, stejně jako v případě mladších žákyň, čekala nevyzpytatelná dvoukilometrová trať. Naši kluci předvedli průměrný výkon, rvali se o každou pozici, ale v našlapané konkurenci této kategorie to nakonec stačilo celkově na dělené 45. místo pro Marka s časem 7:56 a 50. místo pro Maxe s časem 8:05.

Překvapení jménem Anet

Aneta Čípová drží vedení v běhu B starších žákyň | Foto: Martin Wawryczek, ČAS

Po mladších žácích přišly na řadu starší žákyně, kde se dobře prezentovaly Elen Preislerová a Aneta Čípová. Hlavně druhá jmenovaná se postarala o velké překvapení, neboť v rámci svého běhu „B“ dokázala s přehledem zvítězit. Anet závod rozběhla zkušeně, držela si své tempo a nenechala se rozhodit ani lehce se jí vzdalujícím čelem závodu. To se ukázalo jako rozhodující, neboť volnější tempo v úvodu tříkilometrového závodu jí zajistilo dostatek sil do druhé poloviny. Anet začala tempo lehce stupňovat a postupně seběhla všechny závodnice před ní. S pohodlným náskokem kolem deseti vteřin následně naběhla do cílové rovinky a v čase 12:18 protla na 1. místě ve svém běhu pomyslnou cílovou pásku. Tento vynikající výkony ji následně vynesl 19. místo celkově, což je velmi pěkné umístění. Svým výkonem nás Anet opravdu překvapila, protože ukázala, že umí závodit a hlavně v ní dříme velký potenciál do budoucna. Elena Preislerová doběhla na 13. místě v čase 13:23, celkově se umístila na děleném 46. místě.

Pepa s Matesem neměli „svůj den“

Na starší žáky čekala taktéž tříkilometrová trať, tedy jeden velký a jeden malý okruh. Pepa Bureš startoval v běhu „B“, Matěj pak v rychlejším běhu „A“. Bohužel od úvodu obou běhů bylo z výrazu tváří jasné, že klukům trať příliš nesedí a čelem závodu nastavené tempo jim nechutná. Oba kluci závod nakonec zvládli, ale na dobrá umístění, řekněme do 20. místa, jejich výkony nestačily. Matěj Štantejský zvládl 3 km trať v čase 11:17 a obsadil 29. místo, Pepa Bureš pak v čase 11:26 skončil na 37. místě.

V dorosteneckých kategoriích bereme 10. a 14. a 42. místo

Dorostenecké kategorie patřily k vrcholům nedělního dne, protože konkurence byla kvalitní, trať náročná a hlavně v případě dorostenců se očekával tvrdý boj o pozice od samého začátku závodu.

Nejdříve na trať vyběhly dorostenky, kde náš klub reprezentovala Sára Serbousková a Ema Dvořáková. Závod se v případě obou dívek vyvíjel podle očekávání a korespondoval tak s aktuální formou. Sára si s obtížnou tratí poradila velmi dobře a do cíle doběhla v čase 11:44 na 10. místě. Velmi hezké umístění, Sára předvedla, že závodit v době ztížené vládními nařízeními a koronavirem nezapomněla a že tvrdší trénink v posledních týdnech před závodem se vyplatil. Ema bohužel vyladěno na závod neměla, takže se s náročnou tratí značně prala a nakonec její výkon 13:32 stačil pouze na 42. místo.

Sára v boji o pozice | Foto: Aleš Stránský, AK ISCAREX

Mezi dorostenci hájil naše barvy jen Honza Šimůnek, který se vydal na trať ve 14:30 hod. jako úplně poslední v pořadí z naší výpravy. Dorostenecký závod nabídl bezvadnou podívanou od samého začátku, kdy kluci vyrazili ve velmi rychlém tempu kupředu a dalo se tedy čekat, že to se startovním polem pořádně zamává. A taky že zamávalo. A to hlavně proto, že na kluky čekaly dva dvoukilometrové okruhy, což v kombinaci s měkkým terénem nebyla žádná procházka růžovým sadem.

Honza v prvním kole 4 km závodu | Foto: Aleš Stránský, AK ISCAREX

Honza rozběhl závod odvážně, nic jiného mu vlastně ani nezbývalo, tempa se nebál a celé první kolo se držel v dostřelu čelní skupinky. V úvodu druhého kola se ale bohužel na Honzově výkonu začalo podepisovat vražedně nastavené tempo z úvodu a z jeho kroku se začala postupně vytrácet lehkost. V závěrečné části druhého kola se pak navíc dostalo před Honzu několik dalších závodníků, takže ani psychických sil nebylo na rozdávání. Naštěstí Honza je zkušený závodník a i přes všechna tato úskalí závod nevzdal a bojoval až do samého konce o co nejlepší umístění. Honza nakonec doběhl na skvělém 14. místě v čase 13:42, což je vzhledem k délce a náročnosti tratě kvalitní výkon (udržet tempo 3:26/km na měkkém travnatém povrchu není jen tak).

Kompletní výsledky z MČR v krosu naleznete na webu Atletika.cz rozdělené podle dnů, kdy jednotlivé závody proběhly – tzn. zvlášť juniorky, junioři, ženy a muži, následně žactvo, dorost a mílaři. Fotogalerii Aleše Stránského z neděle 13. 12. 2020 najdete mezi našimi galeriemi na Google fotkách.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.