Ve středu 2. 6. 2021 jsme na městském atletickém stadionu oficiálně zahájili závodní atletickou sezónu. Společně s takřka všemi atletickými kluby v České republice a mnoha tisící nadšených atletů jsme v rámci celorepublikové akce Atleti spolu – Den s Českou atletikou v 16:00 hodin pomyslně odstartovali závodní sezónu a na prvních oddílových závodech v tomto roce otestovali, jak jsme na tom po dlouhém zimním a jarním lockdownu.

V České Třebové jsme se sešli v hojném počtu 67 atletek a atletů a směle můžeme říci, že na ostré straty jsme více než připraveni. Oddílové závody jsme zahájili technickými disciplínami, a to hodem kriketovým míčkem a skokem vysokým. Hod kriketovým míčkem byl určený především pro naše nejmenší, kteří s atletikou začínají. K našemu překvapení jsme se dočkali krásných výkonů, mezi kterými vyčníval především výkon Josefa Martínka – ten kriketovým míčkem dohodil až na metu 23,53 m, což je v devíti letech kvalitní výkon.

Skok vysoký patřil dívkám

Ve skoku vysokém to bylo galapředstavení především našich děvčat, které si všechny do jedné ze závodů odnášejí osobní maxima. Mezi nejkvalitnější výkony patří výkony především čtyř děvčat, které se s laťkou popraly nejlépe a svými skoky se dostaly na velmi zajímavé výšky. V kategorie mladších žákyň to byla Elen Koubová, která zdolala výšku 133 cm a nyní ji díky tomu patří skvělé 43. místo v průběžných republikových tabulkách. Na první závod parádní výkon. Mezi staršími žákyněmi se s výškou nejlépe vypořádala Elena Marie Preislerová, která zdolala výšku 143 cm a doskočila si pro nový osobní rekord a 63. místo v průběžných republikových tabulkách. Elena má určitě i na lepší výkony, proto se těšíme na další závody, kde již bude tzv. rozeskákaná a nepochybujeme o tom, že své PB posune minimálně o nějaký ten centimetr výše. Další dvě atletky předvedly shodné výkony na výšce 139 cm. Byly to Kateřina Hejlová a Johanka Borková, které taktéž vylepšily svá osobní maxima a nebýt drobné nervozity z výšky laťky, výkony by byla ještě o fous lepší.

Od sprintu na 60 m až po běh na 5000 m

Po technických disciplínách následovaly ty běžecké – nejdříve běh na 60 m, následně osmistovka, běh na 150 m, 300 m a na závěr běh na 5000 m. V rámci běhů se představily téměř všechny věkové kategorie a bylo se na co dívat.

V běhu na šedesát metrů bychom chtěli vyzdvihnout především výkony mladších žáků a žákyň – a to jmenovitě Dominika Rybičku, Lubomíra Řeháka a Kláru Čejkovou, kterým se podařilo čas na 60 m stlačit pod devět vteřin. Dominik dosprintoval do cíle za 8,7 s, Luboš s Klárkou pak za 8,8 s. Hezké výkony slibující osobáky z ostrých závodů. Běh na 150 m suverénně ovládla Kristina Stránská, která tuto vzdálenost zvládla zaběhnout za 20,5 vteřiny, běh na 300 m pak patřil Johance Borkové, která tuto distanci zvládla za skvělých 43,5 vteřiny.

Osmistovka byla pro závodníky v horkém a slunečném počasí, které ve středu panovalo, tvrdým oříškem. Všichni startující se s podmínkami ale vyrovnali na jedničku a především v podání dvou závodníků jsme mohli sledovat skvělá přestavení. Mezi dívkami zazářila starší žákyně Simona Bělinová z AC Vysoké Mýto, která osm set metrů dlouhou trať zaběhla za 2:25,6, mezi juniory to byl pak náš Jan Šimůnek, který se s osmistovkou nepáral, napálil ji hned od začátku a do cíle doběhla za skvělých 2:02,9, což by byl, kdybychom měli k dispozici elektronickou časomíru, jeho nový osobní rekord.

V 18:00 hodin jsme na závěr celé akce odstartovali běh na 5000 m, kterého se zúčastnilo celkem 11 závodníků – 10 mužů a jedna žena. Tento závod proběhl v rámci akce Českého atletického svazu pod názvem „Virtuální běh – Atleti spolu„, který odstartoval ve stejný čas po celé České republice. U nás jsme tento závod pojali jako takový ostřejší trénink, respektive částečně i jako společenskou akci, kde se někteří závodníci vydali na trať jako pacemakeři s cílem dopomoci ke kvalitním časům našich dvou veteránů. A podařilo se – Martin Vacek s Aleše Stránským zaběhli tuto distanci v kvalitních časech 19:05,7 a 19:06,7. Samostatný závod si pak bežel Jan Šimůnek, kterému osmistovka byla málo a tak se chtěl podívat na zoubek i pětce. V tréninkovém tempu kolem 3:30 min/km si doběhl v čase 17:26,2 pro první místo.

Za organizátory musíme říct, že výkony všech zúčastněných si zaslouží velký obdiv. A to především proto, že i přes nepříznivé podmínky, které u nás v souvislosti s pandemií již téměř rok panují, nikdo z těchto atletů nepřestal ani nepolevil ve svém tréninkovém úsilí. Za to si všichni zaslouží uznání – je vidět, že sport patří k neodmyslitelné součásti jejich životů.

Kompletní výsledky naleznete na webu Atletika.cz, za pořízení nádherných fotografií děkujeme panu Lukáši Ruferovi.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.