Závodní sezóna se konečně rozjíždí a tak o závody v následujících měsících nebude nouze. Hlavně z pohledu našich žákyň, které kromě individuálních startů, čekají také tři kola Krajských přeborů družstev žactva, kde se závodí především o body do celkového pořadí. První kolo KPD proběhlo na atletickém stadionu v Ústí nad Orlicí minulou neděli (6. 6. 2021) a celkově se ho zúčastnilo 261 závodnic a závodníků, z toho 154 žákyň. Naše holky se nabité konkurence nezalekly a některé z nich se blýskly skvělými výkony a osobními rekordy.

V Ústí nad Orlicí na žákyně čekalo, krom horkého počasí, celkem 13 disciplín, přičemž kombinovat šlo pouze některé z nich – ať už z důvodů časového pořadu, nebo pravidel. Síla našich holek je především v bězích a výšce, proto byly tyto disciplíny z našeho pohledu nejvíce obsazené a čekali jsme od holek kvalitní výkony. Holky nás nezklamaly, některé naopak velmi překvapily, a do „týmové kasy“ vybojovaly nemalé bodové obnosy. Pojďme se tedy podívat, jak to vypadalo z pohledu jednotlivých disciplín.

Na některých technických disciplínách musíme ještě zapracovat

První disciplínou, kde se naše holky představily, byl hod oštěpem (500 g). V této disciplíně jsme měli dvě želízka v ohni a to Elen Koubovou a Agátu Nelu Preislerovou. Holky se s oštěpem popraly statečně, především pak Elen Koubouvá, která svým výkonem 22,51 m prokázala, že nám v této disciplíně může v dalších kolech nějaký ten bod vybojovat. Elen svým výkonem obsadila 11. místo (z 26. závodnic), bohužel první nebodované, neboť boduje vždy pouze prvních deset závodnic. Agáta Nela Preislerová patří svým věkem ještě mezi mladší žákyně a v týmu starších holek prozatím „vypomáhá“ a získává závodní zkušenosti. Nicméně i tak předvedla hezký výkon – oštěpem dohodila do vzdálenosti 14,12 m a obsadila 24. místo. Obě děvčata si z Ústí odvážejí v této disciplíně nové osobní rekordy a věříme, že i další motivaci do tréninku.

Další disciplína byla již běžecká, nicméně dráha byla „poseta“ překážkami. Na startovní čáru běhu na 100 m překážek se postavily Elen Koubová s Elen Marií Preislerovou, obě startovaly shodně ve třetím ze třech rozběhů. Tato disciplína byla pro holky těžkým oříškem, neboť běh přes překážky, ač jej trénují, nepatří mezi naše silné disciplíny. Holky nicméně nepředvedly špatné výkony, prokázaly statečnost, překážek se nezalekly a obě dokončily závod s časy, za které se nemusí stydět. Elen obsadila celkově 12. místo (z 19 závodnic) s časem 19,32, Elena Marie Preislerová si odváží nové osobní maximum v čase 20,73.

Elen Koubová nad překážkami.

Výška, patnáctistovka a osmistovka – bodové žně

Téměř souběžně probíhaly další dvě disciplíny, a to skok vysoký a běh na 1500 m. V obou disciplínách jsme holkám věřili a očekávali tak nemalé bodové zisky. Všechna děvčata se takzvaně „kousla“ a udělala maximum proto, aby družstvu vybojovala pořádné bodové porce. Ve výšce soutěžily tři děvčata – Elena Marie Preislerová, Johanka Borková a Kateřina Hejlová. Elena předvedla velmi kvalitní výkon a přes laťku se přenesla na výšce 1,41 m. Tím si zajistila celkově skvělé 6. místo (z 19 závodnic) a týmu přispěla pěti body. Další bodující byla Johanka Borková, která výkonem 1,31 m přispěla jedním bodem (10. místo celkem). Díky tomu, že Johanka měla lepší zápis z předchozích pokusů, umístila se o jedno místo před Kačkou Hejlovou, která taktéž zdolala 1,31 m. Obě holky mají ale určitě na lepší výkony, jen musí ještě potrénovat lehce hlavu a zbavit se zbytečného respektu z laťky :).

Patnáctistovka byla „v nohou“ pouze jedné naší závodnice. Na start se postavila Rozálie Vetchá, která i přes menší tréninkové manko věřila v kvalitní výkon. V závodě startovalo celkem 13 závodnic, z toho i mistryně České republiky v přespolním běhu a bronzová medailistka z MČR na dráze na 800m Eliška Koletová. Ta závod rozběhla velmi odvážně, což naše Rozálie akceptovala a s menším odstupem se držela v závěsu za ní. První osmistovka byla velmi rychlá, což se začalo podepisovat na celém startovní poli. To bylo natrhané na kousky, jediná, kdo byla schopná Elišku jakž takž uviset, byla Róza. Nicméně i ta začala v závěru závodu tzv. tuhnout, což znamenalo, že nový osobák v neděli ještě nepadne. Róza doběhla do cíle na místě, na kterém začala, tzn. jako stříbrná a v hezkém čase 5:11,40. Pro tým vybojovala 9 bodů a potvrdila, že běhat rychle umí – jen musí dohnat to, co v posledních týdnech v tréninku zanedbala a věříme, že osobák padne.

Rozálie Vetchá v běhu na 1 500 m.

V další disciplíně, což byla záludná a náročná osmistovka, se o krásné běžecké představení postarala Elen Koubová, která v druhém rozběhu ze dvou ukázala, že každý závod končí až za cílovou páskou a nikdy se ani ten poslední metr nesmí vypustit. Člověk by si řekl, že za dvě a půl minuty se toho v závodě moc nestane, jenže opak je pravdou. Pokud si závodnice správně rozloží síly, může se ze středu startovního pole dostat až na první místo a divákovi nabídnout emotivní podívanou. Úvod osmistovky byl z našeho pohledu standardní, neboť Elen rozběhla závod rozvážně, běžela někde kolem třetího, čtvrtého místa. Tak tomu bylo prvních 300 m. V začátku druhého kola Elen zabrala a během chvilky se propracovala až na druhé místo. Tam nějakou dobu běžela a s každým krokem ukrajovala rozestup mezi ní a první závodnicí. Paráda. Jenže to nebylo vše – jakmile se obě holky dostaly na metu 150 m do cíle, Elen nastoupila, zařadila další rychlost a na posledních 100 m vedoucí závodnici doběhla a pár metrů před cílem v mohutném finiši předběhla. Krása! Výkonem 2:36,89 vybojovala 9 bodů a celkově druhé místo, neboť v první rozběhu běžela jedna závodnice o necelou vteřinku lépe.

Společně s Elen běžela osmistovku ještě Agáta Nela Preislerová, která předvedla na svůj věk také obdivuhodný výkon a pro tým vybojovala s časem 2:45,02 dva body a celkové 9. místo. Obě holky zaslouží uznání.

Elen Koubová a Agáta Nela Preislerová v druhém rozběhu na 800 m.

Šedesátka nám zachutnala

Na nejkratší distanci se představila čtveřice našich děvčat ve složení Kristina Stránská, Johanka Borková, Klára Čejková a Sophia Salivarová. Závod byl nabitý silnými soupeřkami, běželo se proto celkově sedm rozběhů z nichž postupovalo na čas 12 děvčat do dvou finálových běhů – prvních šest nejlepších do finálového běhu A, dalších šest do finálového běhu B. Naše holky si nevedly vůbec špatně, i přes to, že se do finále probojovala pouze jedna z nich, další dvě si zaběhli nové osobní maximum.

Nejlépe to na šedesátce běželo Kristině Stránské, která ve svém rozběhu zvítězila časem 8,36 a probojovala se tak do finálového běhu B. Tam byla také suverénní a časem 8,43 rozběh ovládla a týmu vybojovala cenné 4 body – celkově se tak umístila na 7. místě z celkem 53 závodnic. Parádní výkon a klobouk dolů za výkon v rozběhu. Johance Borkové postup do finálového běhu utekl o jednu jedinou setinku a s časem 8,56 skončila celkově na 13. místě. Nemusí ale smutnit, protože si tímto výkonem vylepšila svůj osobní rekord. Klára Čejková pak doběhla do cíle v čase 9,08 a taktéž si tímto výkonem vylepšila své osobní maximu. Sophia Salivarová pak finišovala v čase 9,21.

V disku a kouli se holky úplně nenašly

Do klece pro hod diskem se poprvé v životě postavila Rozálie Vetchá a s disciplínou se prala statečně. Nicméně na bodované příčky bylo daleko. Róza zapsala hod dlouhý 13.81 m a skončila na 14. místě. Ve vrhu koulí brala stejné umístění Kateřina Hejlová, na body to nebylo, ale nás i Kačku jistě potěšil nový osobní rekord 7.34 m. Svůj nejdelší vrh s koulí vážící 3 kg předvedla i Rozálie Vetchá, výkon 6.37 m stačil na celkové 19. místo. V soutěži se představilo úctyhodných 24 závodnic.

Zlatý hřeb dne – běh na 300m

Třístovka, nejdelší sprint dne, byla v kategorii žákyň přímo natřískaná. Hned v prvním rozběhu z šesti (celkem 40 závodnic) jsme mohli sledovat fantastický běh Johanky Borkové. Možná lehké zklamání z výšky ji hnalo dopředu už od prvních metrů. Pro náš tým to bylo první vítězství, 11 bodů do celkového pořadí, ale hlavně nádherný čas 42.88 je novým klubovým rekordem a příslibem pro případnou účast na MČR žactva, které se koná po prázdninách.

Bodovanou 6. a 10. příčku vybojovaly ještě naše závodnice Kristina Stránská a Kateřina Hejlová. Nejvíce nás ale těší osobní rekordy všech našich běžkyň v této disciplíně!

Závěrečná krátká (4x 60m) štafeta poprvé na bodech

Na závěr závodního dne se o poslední příděl bodů popralo hned 17 štafet a nás těší, že holky ve složení Agáta Preislerová, Klára Čejková, Sophie Salivarová a Kristina Stránská zvládly všechny tři záludné předávky, nechaly v závodě vše a donesly štafetový kolík na 5. místě v prvním rozběhu. Celkově holky obsadily parádní 8. místo.

V součtu krásné 7. místo

Dohromady holky nasbíraly 50 bodů a tým obsadil celkové 7. místo z 12. V nabité konkurenci velkých oddílů z Pardubic, Chrudimi nebo Svitav nás umístění velmi potěšilo. Děvčata navíc ještě nebyla úplně kompletní, a tak uvidíme, co holky dokáží v následujících kolech, neb laťku si nastavily velmi vysoko. 🙂 2. kolo KPD žactva nás čeká již v neděli 20. června ve Svitavách.

Kompletní výsledky, tak jako obvykle, naleznete na webu Atletika.cz v kalendáři akcí.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.