V sobotu 13. 5. 2023 se v Hodkovicích nad Mohelkou (Liberecký kraj) uskutečnilo Mistrovství České republiky v běhu do vrchu. Náročná trať o délce 12,7 kilometru vedla z Hodkovic až na samý vrchol Ještěďu a pro závodníky představovala opravdovou výzvu – byla totiž velmi rychlá a běhavá, a to i přesto, že na ní závodníci nastoupali bezmála 800 výškových metrů. Takovou událost jsme si jako úspěšný oddíl právě v bězích do vrchu nemohli nechat ujít a v pěti jsme se vypravili „pod Ještěď“ otestovat vrchařskou formu a pokusit se zabojovat o hezké výkony a umístění.

Start hlavního závodu byl naplánován na 11:00 hod. a na minutu přesně byl dodržen. Startovalo se za příjemné teploty kolem 12° C, při velké oblačnosti a mírném severozápadním větru. Pro běžce ideální počasí. Závod MČR byl součástí veřejného závodu Běhu na Ještěd, který se na této trati běhá již mnoho let. Na start hlavního závodu se postavilo celkem 52 běžkyň a běžců, na start kratší trati, která byla určena juniorkým kategoriím a veteránům, pak 40 závodnic a závodníků. Kratší trať měřila 7,7 kilometru, vedla po stejné trase jako trať hlavního závodu, ale její start byl posunutý na Rašovku, což je o cca pět kilometrů blíže k cíli na Ještědu.

Adéla mezi hlavními favoritkami v boji o titul

V ženách patřila mezi hlavní favoritky na cenné kovy Tereza Hrochová (AK Škoda Plzeň), účastnice OH v Tokiu na maratonské distanci, dále pak naše Adéla Vetchá (AK ISCAREX Česká Třebová), obhájkyně republikového titulu v běhu do vrchu, a další dvě zkušené vrchařky a české reprezentantky Pavla Matyášová Schorná (TJ Maratonstav Úpice) a Hana Stružková Švestková (Atletický klub Račí údolí). Mezi muži tomu bylo podobně a čekalo se, že se o titulu bude rozhodovat mezi třemi až čtyřmi závodníky. Hlavní favorité byli Marek Chrascina (TJ TŽ Třinec), který stejně jako Adéla obhajoval titul z loňského roku, a Michal Šmahel (ASK Slavia Praha), který se v letošním roce zařadil po bok Marka Chrasciny do českého republikového výběru nominovaného na červnové MS v horských bězích do rakouského Innsbrucku. Třetím mužem, který mohl výrazně promluvit do boje o nejcenější kovy, byl letošní Mistr České rebubliky z maratonu Vítek Pavlišta (AC Slovan Liberec). Černým koněm, alespoň z našeho pohledu, byl pak Pavel Brlica (SK Čtyři Dvory České Budějovice), který již pár let v bězích do vrchu ukazuje, že se s ním musí v každém závodě počítat v boji o přední příčky (Pavel nakonec na start MČR nenastoupil).

Z našeho oddílu se na start hlavního závodu postavili kromě Adély Vetché ještě Jarda Tlapák a Honza Vetchý. Na startu kratší tratě zažila svou premiéru „na vrších“ naše dorostenka Aneta Čípová, vedle ní se pak ještě na startovní čáru postavil její trenér Aleš Stránský. Ten bojoval o umístění ve veřejném závodě ve veteránské kategorii.

Závod v režii favoritů proběhl podle očekávání

Průběh závodu se vyvíjel podle očekávání a hlavní favorité ihned po startu vyrazili vpřed a jasně ukázali, že to myslí v boji o titul vážně. Na první příčče se až do samého závěru držel Michal Šmahel, který nastavil od samého začátku velmi ostré tempo. Michalovo tempo byl schopný akceptovat pouze Marek Chrascina a po nějaký čas také Vítek Pavlišta. Mezi ženami se na předních pozicích držely Tereza Hrochová a Pavla Schorná, které zezadu stíhaly Adéla Vetchá s Hankou Švestkovou.

Postupem času a s přibývajícími výškovými metry se od Víta Pavlišty oddělila dvojice Michal Šmahel a Marek Chrascina, kteří společně běželi na prvním, respektive druhém místě až pod Ještěď. Tam se chopil příležitosti na druhém místě běžící Marek Chrascina, který v krátkém seběhu doběhl Michala Šmahela a v závěrečném stoupání na Ještěd ukázal, že jeho forma směrem k Mistrovství světa v horských bězích jde tím správným směrem. Na posledním kilometru Michalovi nastoupil a s konečným odstupem necelých 20 vteřin si doběhl pro obhajobu a celkově čtvrtý republikový titul v běhu do vrchu. Na druhém místě si pro svou premiérovou medaili z MČR v běhu do vrchu doběhl Michal Šmahel, na třetím místě pak Vítek Pavlišta.

Mezi ženami bylo o titulu Mistrině České republiky rozhodnuto velmi rychle, neboť Tereza Hrochová, jediná profesionální běžkyně mezi účastnicemi MČR, si hned v úvodních kilometrech závodu vybudovala bezpečný náskok, který udržela až do cíle. Pro druhé místo si doběhla Adéla Vetchá, které se zhruba od poloviny závodu začala postupně vzdalovat Pavle Matyášové Schorné. Pavla doběhla do cíle na třetím místě a přidala do své sbírky desátou medaily z MČR v běhu do vrchu. Adéla svým druhým místem potvrdila svou rostoucí formu a nominaci na Mistrovství světa v horských bězích, které se koná v rakouském Innsbrucku od 6. do 9. června. Kompletní výsledky z MČR jsou k dispozici na webu Atletika.cz (PDF), nebo na webu závodu Běh na Ještěd.

A jak se dařilo dalším našim závodníkům? Aneta Čípová, která věkově spadá stále mezi dorostenky, bojovala mezi juniorkami statečně a doběhla si pro skvělé páté místo. Na první větší závod to není vůbec špatné, navíc s ohledem na to, že Anety příprava je stále především dráhová a zaměřená na rozvoj rychlosti. Aleš Stránský, jak je u něho v posledních letech zvykem, svou kategorii naprosto opanoval a s přehledem si doběhl pro první místo. A nutno říci, že by se se svým časem neztratil ani mezi mladšími ročníky :). V hlavním závodě se pak podařilo vybojovat hezké umístění Honzovi Vetchému, který doběhl na 6. místě, Jarda Tlapák pak doběhl na 11. místě a těsně mu tak unikla první desítka.

S výkony všech našich závodníků jsme velmi spokojeni, stříbrná medaile Adély je velkým úspěchem, ale věříme, že v dalších letech budou přibývat už jen ty zlaté :). A to třeba i mezi Junirokami, protože Anet ukázala, že potenciál běhat vrchy bezesporu má.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.