Běh Javorkou jsme letos pořádali po vynucené dvouleté přestávce způsobené restrikcemi spojenými s onemocněním Covid-19. Letošní rok je naštěstí již bez jakýchkoliv omezení, proto jsme si mohli 27. ročník Běhu Javorokou naplno užít. Tradiční plocha  pro prezentaci a vyhlašování výsledků před Hudebním pavilonem Antonína Bennewitze se za slunečného počasí již od brzkého rána plnila nedočkavými účastníky mládežnických kategorií. Pro mládež jsme vypsali tradičně 14 věkových kategorií s různou délkou tratí od 200 m až po 2400 m. V těchto kategoriích si trať v Javorce nakonec zaběhlo 143 závodníků. Každý účastník obdržel v cíli účastnickou medaili se symbolem parku – javorovým listem. Ti nejlepší pak byli při vyhlášení na pódiu ještě odměněni diplomem a dárkovými balíčky s různými zdravými dobrotami.

Hlavní závod se běžel na okruhové trati dlouhé 6 km, která se klikatí po cestách v parku Javorka. Trať byla bohužel postupem času z velké části vydlážděna a tak běh po měkkém šotolinovém povrchu se stal téměř minulostí. Tvrdý povrch trať příliš nezrychlil, stále totiž zůstává členitá a s velkým počtem zatáček. Závodníci hlavního závodu absolvují celkem 5 kol, přičemž jedno kolo měří, zaokrouhleno nahoru, 1200 m. Přesná délka jednoho okruhu, která byla v minulosti přeměřena měřicím zařízením, je ve sutečnosti 1150 m. Délka trati hlavního závodu je tedy 5750 m, nicméně chybějících 250 m na výkonech běžkyň a běžců nic nemění, neboť trať je každý rok identická.

Traťové rekordy se letos nepřepisovaly

Traťové rekordy v hlavním závodě jsou velmi kvalitní a není vůbec lehké je překonat. Oba rekordy byly zaběhnuty v roce 2019. Držitelkou traťového rekordu s hodnotou 21:08 v kategorii žen je Adéla Vetchá (Stránská) z našeho klubu AK ISCAREX, v kategorii mužů drží traťový rekord Jáchym Kovář z TJ Dukla Praha, který náročnou trať zaběhl v čase 18:18. V letošním ročníku se vítězové těmto časům nepřiblížili, i tak jde o kvalitní výkony, které na naší trati nejsou rozhodně zadarmo. Vítězkou hlavního závodu se mezi ženami stala Veronika Vávrová (PROefekt team), která zaběhla čas 24:54, mezi muži dominoval Radek Hübl (SK Veterání Dolní Dobrouč) v čase 19:26. Hlavního závodu se zúčastnilo 70 běžkyň a běžců. Kromě věcných cen v jednotlivých kategoriích bylo nejlepších 5 žen a mužů v celkovém pořadí odměněno finančními cenami.

Na závěr povedeného závodního dopoledne se běžel závod čtyřčlenných štafet na trati 4x 450 m složených z 2 mužů (chlapců) a 2 žen (dívek). Nasazení běžců na jednotlivé úseky je na taktice týmu a bývá to někdy klíč k vítězství. Závod štafet pravidelně nabízí velmi dramatickou podívanou, protože týmový duch dělá velké divy a účastníci tento štafetový závod mnohdy běží v daleko větším nasazení, než tomu bylo v hlavním závodě.

AK ISCAREX dominoval v řadě kategorií

27. ročníku Běhu Javorkou se zúčastnilo také mnoho členů našeho oddílu. V mládežnických kategoriích bylo na startu 42 mladých závodníků v našem dresu, z nichž 13 stanulo na stupních vítězů. Níže uvádíme vítězky a vítěze v dresu AK ISCAREX.

Vítězky a vítězové AK ISCAREXKategorieTraťČas
Dorota KoutnáNejmladší žákyně II (roč. 12-13)900 m3:27
Radim KoubaMladší žáci (roč. 10-11)1200 m4:14
Tereza DejdarováMladší žákyně (roč. 10-11)1200 m4:16
Jakub OčenášJunioři6000 m23:05
Andrea KumpoštováJuniorky6000 m28:09
Martin VacekMuži C6000 m23:13
Oto KubištaMuži E6000 m28:57

Počasí bylo v sobotu 22. dubna skvělé – celé dopoledne bylo slunečné a teplota atakovala 20°C. Věříme, že si všichni účastníci sobotní dopoledne v českotřebovském parku Javorka užili a z 27. ročníku Běhu Javorkou odjížděli spokojení. Kompletní výsledky najdete na webu ISCAREX poháru.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.