V neděli 19. 9. 2021 se konalo historicky první Mistrovství České republiky v běhu do vrchu stylem nahoru a dolů. A protože náš Peklák nabízí pro uspořádání takového závodu ideální podmínky, rozhodli jsme se zhostit pořadatelství a mistrovský závod včetně kvalifikace na Mistrovství Světa v běhu do vrchu (2022) zařadit v rámci našeho Běhu na Peklák. Pro náš klub dopadlo Mistrovství České republiky více než úspěšně – národní šampionát se nám pořadatelsky vydařil a výsledkově zazářila i naše závodnice. Adéla Stránská na domácí trati vybojovala v nabité konkurenci špičkových běžkyň bronzovou medaili a tím se kvalifikovala na Mistrovství světa v běhu do vrchu, které by mělo proběhnout v únoru 2022 v Thajsku.

Běhu na Peklák 2021 se zúčastnilo celkem 99 závodnic a závodníků – 49 v závodě na 5,6 kilometru, 41 v hlavním závodě na 12 kilometrů a 9 v dětském závodě.

Juniorky a junioři bojovali o medaile na trati o délce 5,6 km a převýšením 350 m

V závodě na 5,6 kilometrů, který odstartoval v 11:00 hod., se o tituly Mistrů ČR utkali juniorky a junioři. S nimi se na trať vydaly navíc veteránské kategorie, ve kterých se bojovalo především o body do Maratonstav Českého poháru v běhu do vrchu a domácího ISCAREX poháru. Mezi juniorkami vybojovala titul Mistryně České republiky Jana Pekařová, závodnice AC Trutnov, které náročnou trať o délce 5,6 kilometru s převýšením 350 m zaběhla za 27:07 min. Za ní se na 2. místě a s odstupem 52 vteřin umístila Veronika Novotná, běžkyně SK Vrchlabí. Bronzovou medaili pak vybojovala pro Atletický klub Emila Zátopka z Kopřivnice Anna Slívová, která za vítězkou zaostala o 1:45 min.

V Juniorech nabídl souboj o titul napínavou podívanou až do samého konce. Do cíle totiž doběhl jako první Ondřej Studnička z TJ Šumperk, který se však v zápětí přiznal hlavnímu rozhodčímu, že ve druhém kole závodu přeběhl odbočku a seběhl z oficiální trati závodu. Díky této chybě získal nad Davidem Bílkem z TJ Jiskra Ústí nad Orlicí, který tou dobou běžel na druhé místě, neoddiskutovatelnou výhodu cca 150 m a musel být, i přes to, že běžel velmi dobře, ze závodu diskvalifikován. Za Ondrovo přiznání a čestné jednání jsme se rozhodli ocenit ho alespoň cenou Fair play.

Titul Mistra ČR v juniorské kategorie tedy vybojoval skvělým výkonem David Bílek z TJ Jiskra Ústí nad Orlicí, který si s tratí poradil za 24:41 min. Na druhém místě a se ztrátou 28 vteřin se umístil Jáchym Hojný z TJ Nová Včelnice a na třetím místě s odstupem 52 vteřin pak doběhl Jan Máša z TJ Lokomotiva Beroun.

Ženy připravily napínavou podívanou až do samého konce, mužům kraloval Jáchym Kovář

Hlavní závod odstartoval přesně v pravé poledne a na trať s parametry 12 kilometrů a 800 výškových metrů se vydalo 41 závodnic a závodníků. Mezi ženami patřila mezi hlavní favoritky především čtveřice běžkyň ve složení Adéla Stránská (Mistryně ČR v běhu do vrchu z roku 2019 a 4. z Mistrovství světa v běhu do vrchu z roku 2019), Pavla Matyášová Schorná (bronzová medailistka z Mistrovství Evropy z roku 2012, několikanásobná mistryně v běhu do vrchu), Tereza Hrochová (loňská mistryně ČR v běhu do vrchu, několikanásobná mistryně ČR ze silničních běhů a účastnice maratonského běhu na letošních Olympijských hrách v Tokiu) a Barbora Macurová (letošní mistryně ČR v dlouhém horském běhu a vicemistryně ČR na půlmaratonské trati).

Mezi muži se na start postavili například loňský Mistr České republiky v běhu do vrchu a bronzový medailista z Mistrovství světa v běhu do vrchu z roku 2019 Marek Chrascina (TJ TŽ Třinec), dále pak Vít Pavlišta, který je několikanásobným Mistr České republiky ze silničních běhů na 10, 21 a 42 kilometrů, nebo Jáchym Kovář, Ondřej Fejfar a Dominik Sádlo, kteří patří řadu let mezi top vrchaře a české reprezentanty.

Na závodnice a závodníky čekal fyzicky i technicky velmi náročný čtyřkilometrový okruh, který nabízel tři prudká stoupání následovaná technickými seběhy po sjezdových trasách bike parku Peklák. Tento okruh absolvovali závodníci celkem 3x. Závod byl od samého začátku napínavý, protože ani sami pořadatelé netušili, jak si závodníci s tratí poradí a jak dlouhý pro ně závod bude. Velkým překvapením proto bylo, když se v závěrečném seběhu prvního kola objevil Jáchym Kovář již po 15 minutách. Jáchym běžel opravdu výjimečný závod a do cíle před sebe nikoho nepustil. S tratí si nakonec poradil stylem start – cíl za 50:33 minut, což znamená, že takto náročný závod s převýšením 800 m zvládl v průměrném tempu 4:13 minut na kilometr. Neskutečný výkon. Za Jáchymem se na druhém místě umístil se ztrátou necelé minuty Marek Chrascina, na 3. místě pak doběhl Dominik Sádlo, který na bronzovou medaili zaútočil až v posledním třetím kole.

V ženách byl závod o fous napínavější, protože od prvního kola běžely na čele v těsném závěsu několika vteřin hned čtyři závodnice – Pavla Matyášová Schorná, Tereza Hrochová, Barbora Macurová a naše Adéla Stránská. Holky tohle pořadí držely až do druhého kola, kdy se do čela posunula Tereza Hrochová. Následovalo kolo třetí, ve kterém Tereza svůj náskok mírně navýšila a potvrdila tak svou letošní skvělou formu. Největší drama se odehrávalo až za ní – o zbylá dvě medailová umístění urputně bojovaly tři závodnice. V prvním stoupání třetího okruhu totiž Adéla Stránská doběhla a následně předběhla Barboru Macurovou, načež hned v druhém stoupání začala stahovat i druhou Pavlu Matyášovou Schornou. Ta však prokázala, že závodit umí a Adélu před sebe nepustila. Do cíle tak doběhla jako první Tereza Hrochová v čase 59:10, za ní na druhém místě v zápětí Pavla Matyášová Schorná se ztrátou 17 vteřin a o dalších 12 vteřin později finišovala na 3. místě Adéla Stránská v čase 59:39 min.

Všem účastníkům gratulujeme k výkonům, všichni, kteří závod doběhli, si zaslouží velké uznání. Trať nebyla vůbec jednoduchá a prověřila fyzickou připravenost i běžecké dovednosti každého každého z nich. Kompletní výsledky Běhu na Peklák včetně výsledků MČR v běhu do vrchu naleznete zde na webu v sekci Výsledky.

Za fotky děkujeme Davidu Švestkovi z Atletického klubu Račí údolí.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.