Velmi náročné podmínky provázely letošní Mistrovství České republiky v přespolním běhu, které se konalo minulý víkend ve Valašském Meziříčí. Den před závodem silně pršelo, následně sněžilo a ráno byla trať pokrytá vrstvou čerstvého sněhu. Rozměklá půda a sníh udělaly své, s každou postupující kategorií přibývalo bláta, a tak to byl poctivý kros s velkým K. Celkově se trať pořadatelům velmi povedla, na závodníky čekal kratší okruh (1 km) a delší okruh 1,5 km. Na trati se nacházely i přírodní překážky – klády, příkop, kopeček, a také spoustu záludných a velmi kluzkých zatáček.

Kromě mistrovských kategorií – muži vytrvalci, muži mílaři, ženy, junioři a juniorky, připravily pořadatelé i kategorie pro žactvo. Součástí závodního dne bylo také klání krajských štafet v kategoriích žactva a dorostu. Do štafety Pardubického kraje byli nominováni i naši závoďáci. V kategorii mladšího žactva nás reprezentovala Elen Koubová. Svůj druhý úsek ve štafetě na 4x 1 km, zvládla v čase 4:19. Celkově se štafetě příliš nedařilo a skončila na 11. místě z 12 týmů.

V kategorii dorostu jsme měli hned 3 zástupce – Matěje Štantejského, Emu Dvořákovou a Sáru Serbouskovou. Štafetu doplňoval vysokomýtský Jakub Dudycha. Doufali jsme v umístění na stupních vítězů. Matěj štafetu rozběhl ve výborném čase 3:35 a předával na 4. místě. Ema zaběhla svůj úsek za 4:14 a předávala na místě pátém. Sára tuto pozici i přes kolizi před cílem udržela a zaběhla druhý nejlepší čas na svém úseku – 3:59. Jakub, který krátce před štafetou doběhl závod mílařů, nenaplnil naše očekávání velkého favorita, byla na něm znát únava z absolvovaného závodu a propadl se na konečné 6. místo, když svůj úsek zaběhl v čase 3:49.

V rámci MČR náš klub letos reprezentovali pouze dva závodníci a to Adéla Stránská v kategorii žen a Jan Šimůnek v kategorii juniorů. Adéla se s tratí poprala statečně a v silné konkurenci žen obsadila 9. místo. „Upřímně musím říct, že jsem pomýšlela výš, ale vzhledem k tomu, jak špatně jsem se po nemoci cítila v posledních trénincích před závodem, to dopadlo celkem dobře. Konkurence v ženském poli jde každý rok nahoru, a být v TOP10 je určitě úspěch. Možná jsem se zbytečně šetřila v úvodu a už jsem pak nebyla schopná se holkám přiblížit. Letošní podmínky a blátivou trať jsem si hodně užila.“

Kategorii žen vyhrála s přehledem Tereza Hrochová z AK Škoda Plzeň. O druhé místo svedly v cílové rovince souboj triatlonistka Tereza Zimovjanová (AK Olymp Brno) a mladá běžecká naděje Anna Málková (USK Praha). Prvně jmenovaná nakonec stříbro těsně urvala pro sebe.

Hlavní mužskou kategorii opanoval Jáchym Kovář (TJ Dukla Praha), druhému Jirkovi Homoláčovi (VSK Univerzita Brno) na desetikilometrové trati nadělil půl minuty. Z bronzu se velmi radoval Michal Šmahel z ASK Slavia Praha. O náročnosti trati jistě hovoří i čas vítěze 33:57, standardně mívá vítěz čas pod 31 min.

V kategorii mílařů (4 km) se pořadí neustále míchalo, a tak to byl divácky velmi atraktivní závod. Nakonec se z titulu, i přes několik pádů, radoval Vladimír Marčík z AK Škoda Plzeň. O 2 s zpět doběhl do cíle Marek Uvizl (Sportovní klub Studenec) a mohutným finišem si pro sebe urval bronz Tomáš Jaša (AK Škoda Plzeň).

Junioři se představili jako poslední, a tak měli bohužel nejhorší podmínky. Honza se toho nezalekl, i když věděl, že tyto podmínky nejsou pro něho to pravé ořechové. Předvedl vyrovnaný výkon, neprošel si žádnou krizí a ve velmi nabitém poli juniorů i dorostenců (výjimečně mohli startovat i dorostenci) obsadil 17. místo. Pro představu, jen 12 s Honzovi chybělo do elitní desítky. “ Závod jsem rozběhl raději rozvážně a držel si svoje tempo až do posledního kola, kdy jsem se snažil docvaknout skupinku soupeřů přede mnou. Nakonec jsem dvěma soupeřům ve finiši těsně podlehl, ale i tak jsem spokojený a těším se na další sezónu.“

Od prvních metrů bylo jasné, že o vítězství se poperou Jakub Davidík (TJ Baník Stříbro) a David Šlapák (AC Slovan Liberec). Právě David se pohyboval neustále na čele a závod prakticky odtáhl. V závěrečné fázi už mu nezbylo dost sil, když se do čela podíval Davidík a postupně navýšil náskok až na pohodlných 8 s. Třetí skončil Ondřej Studnička TJ Šumperk) již s větším odstupem.

V kategorii juniorek zvítězila Zuzana Porubčanová (ASK ELNA Počerady), stříbro v závěru závodu si pro sebe urvala Dana Přikrylová (TJ Dukla Praha) a bronz připadl Janě Pekařové z AC Turnov.

Fotogalerie od Aleše Stránského.
Fotogalerie na webu ČAS.
Výsledky MČR.
Výsledky štafet.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.