Hostitelem domácího republikového šampionátu v přespolním běhu mládežnických kategorií byl tentokrát Slavkov u Brna. Na rozdíl od loňského roku, kdy jsme na mistrovství vyslali pouze 6 děvčat byla naše účast letos rekordní. Poslední březnovou sobotu se v šesti mistrovských a dvou veřejných kategoriích pro přípravky představilo 16 našich atletů. A to se jich ještě dalších 7 přihlášených z různých důvodů, bohužel, na poslední chvíli omluvilo.

Trať byla vytyčena v krásném prostředí zámeckém parku na kilometrovém okruhu s mírným převýšením, množstvím zatáček a také čtyřmi umělými překážkami z klád. Povrch trati byl dost neobvyklý – písčité cesty posypané jemnou kamennou drtí. Po trávě zámeckého parku údajně pořadatelé trať vytyčit nemohli. Řada závodníků a trenérů mělo dilema, jakou obuv na tento povrch zvolit. Odhadem polovina závodníků volila tretry a polovina silniční či krosovou obuv. Počasí bylo velmi příjemné a slunečné až skoro letní, neboť teploměr naměřil až 18 stupňů.

Pohled do zámeckého parku.

Ve vloženém závodě přípravek startovaly na trati 1 km nejdříve dívky. Zde nastoupila Kristýna Simonová a Anna Kubátová a obě si vedly velmi dobře. Kristýna doběhla na 6. místě a Anna na 16. místě. Startovalo 30 děvčat. V kategorii chlapců nám velkou radost udělal Radim Kouba, který doběhl na 2. místě a zaostal za vítězem o pouhé 4 vteřiny.  Zajímavostí bylo, že vítězové obou kategorií přípravek jsou ze stejného oddílu. 

2. místo v nemistrovské kategorii přípravek – Radim Kouba

S napětím jsme očekávali start kategorie mladších žákyň na trati 2 kilometry. Zde jsme měli 4 závodnice a největší naděje na přední umístění. A předpoklady se potvrdily. Tereza Dejdarová doběhla při své premiéře na krosovém šampionátu na skvělém 5. místě a do první desítky se prosadila ještě Elen Koubová na výborném 9. místě.  Dobře si vedly i Agáta Nela Preislerová klasifikovaná na 28. místě a Karolína Cviková na 54. místě doběhla v polovině startovního pole.

Mladší žáci běželi stejnou trať, jako děvčata. Naši dva zástupci tak úspěšní, jako děvčata nebyli. Luboš Řehák doběhl na 29. místě a Dominik Rybička na 68. místě. Nutno poznamenat, že Dominik absolvoval závod s dlahou na ruce.

V kategoriích žactva a dorostu je velmi těžké se prosadit alespoň do top 20. To vyžaduje již běžeckou specializaci, protože se zde potkávají atleti – medailisté z dráhových šampionátů na tratích 800m, 1500m a 3000m. O to zajímavější a napínavější jsou velmi vyrovnané souboje o vítězství. Často rozhoduje až finiš v cílové rovince. Většina našich závodníků startovala na mistrovském krosu poprvé. Běžet v tak početném startovním poli a s tak velkou konkurencí ještě nezažili a byly to pro ně cenné zkušenosti. Ne všichni byli se svým výkonem a umístěním v cíli spokojeni. Všichni ale zasluhují pochvalu za snahu a dobrou reprezentaci oddílu. Umístění všech našich závodníků jsou shrnuta v následujícím přehledu.

Mladší žákyně, 2 km (107 startujících)
1. Ema Nováková, AK Škoda Plzeň (7:22)
5. Tereza Dejdarová (7:33)
9. Elen Koubová (7:37)
28. Agáta Preislerová (8:05)
54. Karolína Cviková (8:37)

Mladší žáci, 2 km (82 startujících)
1. Matyáš Kocman, TJ Lokomotiva Břeclav (6:49)
29. Luboš Řehák (7:41)
68. Dominik Rybička (8:23)

Žákyně, 3 km (98 startujících)
1. Adéla Štefanová, Sokol Č. Budějovice (10:48)
51. Štěpánka Petrová (12:59)

Žáci, 3 km (85 startujících)
1. Filip Toul, SK Čtyři Dvory Č. Budějovice (9:55)
32. Radovan Kumpošt (11:11)
43. Maxim Hanik (11:24)

Dorostenky, 3 km (52 startujících)
1. Eliška Koletová, Hvězda Pardubice (10:45)
25. Aneta Čípová (12:09)
46. Barbora Štosová (13:55)
47. Elena Preislerová (14:01)

Dorostenci, 4 km (75 startujících)
1. Jan Škarban, AK Škoda Plzeň (12:56)
56. Jakub Očenáš, (15:40)

Kompletní výsledky naleznete na www.atletika.cz.
Další fotografie od Aleše Stránského naleznete zde.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.