Nová běžecká sezóna se v ČR i přes nepříznivé podmínky pomalu rozbíhá. Prvním závodem, do kterého zasáhli i naši závodníci, bylo Mistrovství České republiky v půlmaratonu mužů a žen, které proběhlo v sobotu 10. 4. 2021 se v Ostřešanech u Pardubic. Startovní pole bylo nabité a čítalo přesně 120 běžců a běžkyň, kteří splnili nominační kritéria a měli negativní výsledek PCR testu. Mezi nimi se na start postavili i tři naši běžci – Adéla Stránská, Láďa Kučera a Honza Vetchý. Všichni tři nechali v závodě mnoho sil, ani jednomu se však nepodařilo zaběhnout kvalitní výkon.

V sobotu 10. dubna 2021 panovala v Ostřešanech příjemná, ač lehce napjatá atmosféra. Na všech zúčastněných byla vidět radost z blížícího se prvního závodu, ale i určitá nervozita pramenící z toho, že většina závodníků nemohla před takto významným závodem otestovat a vyladit svou běžeckou formu na jiných menších závodech. Dalším důvodem byla poměrně náročná trať s celkovým pozitivním převýšením 160 m a nepříliš příznivé povětrnostní podmínky – v úvodu závodu teplota šplhala k 20 °C a foukal silný západní vítr.

Start Mistrovství ČR v půlmaratonu mužů a žen – 10. 4. 2021, Ostřešany u Pardubic | foto: Martin Roman – Běhejsrdcem.cz

Adéla, Láďa i Honza přijeli do Ostřešan dobře naladěni, i když peripetie s pozdními výsledky PCR testů Adély a Honzy, které byly podmínkou pro start na MČR, předzávodní soustředění lehce narušily. Nicméně vše dopadlo dobře a všichni tři se postavili na startovní čáru odhodláni nechat na trati vše, co jim forma dovolí a bude v jejich silách. Start závodu proběhl bez problémů a přesně ve 13:00 hod. se početné startovní pole vydalo vstříc prvnímu závodu letošní sezóny.

Od začátku se běželo svižně, na čele se hned utvořila poměrně početná skupina favoritů, mezi kterými figuroval např. Ondra Fejfar, Vladimír Marčík, Jakub Zemaník a Viktor Šinágl, která od úvodních metrů stíhala Vítka Pavlištu, který za to razatně vzal ihned po výstřelu. Za touto skupinkou pak běželi další větší či menší favorité na bednu – např. Petr Pechek, Jan Kohut, David Plný a další. Po několika úvodních kilometrech se pak startovní pole ještě více natáhlo a utvořily se mnoho menších či větších skupin běžců a běžkyň s podobnými ambicemi na výsledný čas. Zároveň hlavní favorit Vítek Pavlišta ukázal, že jeho forma je výtečná a nasazeným tempem každým krokem stále navyšoval svůj náskok na další běžce ze stíhající skupiny. Svou převahu v závodě Vítek potvrdil suverénním vítězstvím v čase 1:06:31. Na druhém místě doběhl Viktor Šinágl, bronz bral „vrchař“ Ondra Fejfar. Mezi ženami dominovala Tereza Hrochová, která zvítězila v čase 1:14:34. Jako druhá doběhla Barbora Macurová, třetí místo obsadila Magda Horká.

Z našich závodníků se v úvodu nejlépe dařilo Láďovi Kučerovi, který běžel na dohled čelu závodu v tempu na výsledný čas kolem 72 – 73 min. Láďa běžel své plánované tempo a ještě na metě 10 km (34:16) plnil svůj plán na jedničku. Bohužel obtížná trať, silný protivítr a možná i určitá “nevyzávoděnost” vedla k tomu, že se v úvodu druhé desítky dostavila krize a Láďa začal výrazně zpomalovat. S krizí nakonec vydržel bojovat na 12 km, kde svou situaci přehodnotil a rozhodl se, že smysluplnější bude závod nedokončit, než se dalších devět kilometrů trápit na trati.

Podobně na tom byla i Adéla, která, podle jejích vlastních slov, běžela podle představ pouze úvodní pětku (18:11). Pak už to byla jedna dlouhá krize až do cíle. Adéla však byla rozhodnutá závod nevzdat a doběhnout do cíle za každou cenu. To se jí i přes extrémní vyčerpání podařilo a cílem proběhla na 13. místě mezi ženami v čase 1:27:15. Se svým výkonem Adéla spokojená rozhodně nebyla a není, neboť takový čas je schopna zaběhnout v tréninku téměř kdykoliv. S čím však naopak spokojená je, je její “hlava”. Skutenost, že za téměř konstantní krize závod nevzdala a dokončila jej jasně ukazuje, že má hlavu opravdu silnou a do dalších závodů bude po této zkušenosti nastupovat ještě silnější.

Honza, stejně jako Adéla, bojoval s tratí a silným větrem až do samého konce. Plán zněl totiž jasně – doběhnout za každou cenu a zkusit se přiblížit času 75 min. Bohužel ani jemu plán nevyšel na 100 % a nakonec splnil jen jeho první část. A to doběhnout do cíle za každou cenu. Honzovi se dařilo držet naději na rozumný čas až na 14 km. Desítku totiž zaběhl za 35:36. a díky tomu věřil, že je čas kolem 75 min. stále reálný. Bohužel se tak nestalo, na 14. kilometru přišla obrovská krize, která přestala až v momentě, kdy proběhl cílem na 55. místě v čase 1:18:46. Jak sám zhodnotil po závodě, byla to bída, kterou by nerad opakoval.

Povedený závod to ze strany našich závodníků nebyl, to je prostý fakt. Nicméně jeden nepovedený závod v sezoně nic neznamená, víme, že všichni tři mají na to běhat rychlejší časy a tak věříme, že kvalita se projeví v následujících závodech. Třeba hned na dalším MČR, tentokrát ale v běhu do vrchu, které pořádáme u nás v České Třebové v sobotu 5. 6. 2021 v rámci Běhu na Peklák.

Kompletní výsledky z Mistrovství ČR v půlmaratonu můžů a žen najdete na webu Českého atletického svazu. Za fotografie použité v článku děkujeme Martinu Romanovi z online magazínu o běhání Běhejsrdcem.cz.

2 komentáře

  1. Pěkná reportáž, až na to že jsem ze začátku neběžel v čelní skupině, ale až v té druhé. Po zkušenostech z loňska jsem začal radši pomaleji. Vítek Pavlišta už téměř od začátku běžel sám. Pak se na něj na chvíli Viktor dotáhl.

    1. Ahoj Petře, děkujeme za upřesnění – opravíme. Závodníci průběh závodu zažívali a Aleš občerstvoval, takže to byl tak trochu odhad. 🙂

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.