Mládežnický šampionát v krosu hostil tento rok Tábor, závod probíhal ve sportovním areálu Obora. Tento sportovní areál je známý především světovými poháry v cyklokrosu, avšak pořadatelům se podařilo postavit velmi atraktivní a rychlou trať i pro mladé atletky a atlety. O napínavé souboje tak nebyla nouze. Z našeho klubu se šampionátu zúčastnilo šest atletek, po dvou v každé věkové kategorii. Očekávání nebyla malá, především mezi dorostenkami jsme pomýšleli na kvalitní výkony, možná i medailové umístění…

Na šampionát jsme z důvodu omezujících opatření vybrali na základě aktuální výkonnosti pouze šest děvčat. Páteční PCR testy byly u všech negativní a tak jsme mohli v sobotu ráno vyrazit na tříhodinovou cestu. Po příjezdu na místo závodu nás, kromě velmi příznivého počasí, překvapilo také zázemí sportovního areálu Obora, které je velmi dobré a moderní. Bohužel jej nebylo možné z důvodu přísných hygienických podmínek naplno využít. Závodníci i doprovod se mohli zdržovat pouze na volném prostranství a do ohraničeného prostoru směli vstoupit pouze pořadatelé a závodníci přicházející do svolavatelny a poté na start.

V neděli panovalo v Táboře příjemné jarní počasí, obloha byla téměř jasná a teplota šplhala ke 20 °C. Den strávený v areálu byl z tohoto hlediska bezproblémový. I přes podmínky testů na koronavirus byl zájem atletů velký a do šesti běhů se přihlásilo pět stovek závodníků. Závodní okruh měřil pouze 1 kilometr a byl namotaný s mnoha zatáčkami na poměrně malé, ale za to dobře přehledné ploše. Bylo tak možné sledovat závodníky z jednoho místa na celém okruhu. Okruh byl travnatý, neměl žádné převýšení, pouze se dvakrát přebíhal travnatý val, připomínající Irskou lavici na Pardubickém dostihovém závodišti.

Jako první nastoupily na start závodu na 2 km v kategorii mladší žákyně (91 startujících) Elen Koubová a Agáta Preislerová. Děvčata si přijela především posbírat první zkušenosti se závodem této úrovně. I bez cílené přípravy si ale vedly velmi dobře. Elen obsadila 21. místo a příjemně překvapila zejména Agáta, která doběhla na 25. místě, jen 7 vteřin za svou oddílovou kolegyní.

Starší žákyně již běžely 3 km. Reprezentovaly nás Róza Vetchá a Elena Preislerová. Větší šance na úspěch měla Róza a očekávali jsme umístění v top 10. Na startu se mačkalo tentokrát 87 dívek. O kolize nebyla nouze a jedna z kolizí krátce po startu postihla i Rózu. Róza upadla a chvíli to vypadalo, že již nemá vůli dál běžet a bojovat se soupeřkami. Z čela závodu se Róza propadla až na konec startovního pole. Závod ale nevzdala, postupně soupeřky předbíhala a dokončila závod na 27. místě. Elena běžela celý závod v druhé polovině a doběhla na 68. místě.

Také v kategorii dorostenek (53 startujících) jsme měli dvě zástupkyně a to Sáru Serbouskovou a Andreu Kumpoštovou. Sára, zřejmě namotivovaná stříbrnou medailí z MČR v hale závod rozběhla hodně odvážně a v prvním okruhu udávala tempo s malým náskokem na další závodnice. Jako běžkyni na kratších tratích se jí zdálo, že se běží pomalu. Kros ale měří 3 km a tak ji na konci druhého kilometrového okruhu začaly docházet síly. Skupina pěti soupeřek ji doběhla a ve třetím kole Sára začala na vedoucí skupinu již ztrácet. I přes zpomalení v konci závodu díky velkému náskoku před ostatními děvčaty doběhla do cíle na 6. místě. Andrea se krosu trochu obávala, ale nakonec startu nelitovala, ba naopak. Byla velmi ráda, že se zúčastnila. Předvedla velmi dobrý a také taktický výkon. Nikam se nehnala, běžela si svoje tempo a v posledním okruhu dokázala ještě lehce zrychlit a zafinišovat. Obsadila velmi pěkné 16. místo, pouze 12 vteřin od elitní desítky děvčat.

Vystoupení našich závodnic hodnotíme pozitivně, všechna děvčata ukázala, že závodit umí, nebojí se soupeřek ani náročné trati a díky tomu dokáží zabojovat o dobrá umístění. Věříme, že všechny zúčastněné atletky představují pro náš klub velký příslib do dalších závodů nejen v přespolním běhu.

Kompletní výsledky z Mistrovství ČR v přespolním běhu žactva a dorostu najdete na webu Českého atletického svazu. Více fotografií ze závodu pak ve fotoalbu na Google fotkách od Aleše Stránského. Úvodní foto ČAS – Martin Edlman, ostatní fotografie nafotil Aleš Stránský.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.